Uprawa roślin w domu jest wyjątkowo wygodna i czysta. To metoda, która sprawdzi się w przypadku wielu gatunków kwiatów, ziół i roślin ozdobnych. Pozwala na uzyskanie spektakularnych rezultatów w krótkim czasie, bez konieczności częstego doglądania i podlewania.
Na czym polega uprawa hydroponiczna?
Uprawa hydroponiczna w największym uproszczeniu polega na uprawie roślin w wodzie. Nie oznacza to jednak, że korzenie zanurza się bezpośrednio w wodzie – w przypadku wystąpienia takiej sytuacji bardzo szybko zaczęłyby gnić. W uprawie hydroponicznej korzenia znajdują się w naczyniu wykonanym z tworzywa sztucznego. Jest ono wypełnione obojętnym podłożem, najczęściej keramzytem. Naczynie to, nazywane wewnętrznym, znajduje się w większym, zewnętrznym. W naczyniu zewnętrznym znajduje się także woda wzbogacona o składniki odżywcze oraz wskaźnik pokazujący optymalny poziom wody. Dzięki takiej konstrukcji naczynia przeznaczonego do uprawy hydroponicznej możliwe jest osiągnięcie zadowalających rezultatów zarówno dla roślin lubiących wysoki poziom wilgotności, jak i tych mniej, nawet takich jak sukulenty.
Co jest niezbędne do rozpoczęcia uprawy hydroponicznej?
Przed rozpoczęciem uprawy hydroponicznej w domu, należy zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty. Można oczywiście kupić gotową szklarnię, zawierającą wszelkie niezbędne elementy. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Zestaw do uprawy hydroponicznej z łatwością można skompletować samemu. Dzięki temu będzie w pełni dopasowany do potrzeb oraz stylu, w jakim wykończone jest mieszkanie.
Pierwszym niezbędnym elementem jest naczynie nieprzepuszczające światła. Powinno być wykonane z tworzywa odpornego na działanie kwasów, a także wodoodpornego i obojętnego chemicznie. Optymalnym kształtem takiego naczynia jest cylinder. Zapewnia wtedy odpowiednio dużą przestrzeń dla rozrastających się korzeni.
Jednak samo naczynie zewnętrzne nie wystarczy. Kluczowe są także wkłady – to plastikowe doniczki z ażurowym dnem. Muszą być odpowiedniej wielkości, aby nie mieściły się do naczynia zewnętrznego, lecz nie dotykały dna. Pomiędzy jednym a drugim naczyniem znajdować się będzie woda i korzenie. Konieczne jest, aby naczynie wewnętrzne było płytsze niż zewnętrzne.
Doniczki na rośliny należy wypełnić keramzytem, tak aby umieszczone w nich rośliny zachowywały stabilność.
Woda stosowana do uprawy hydroponicznej musi być odpowiednio odżywcza. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich nawozów. Muszą być one dopasowane do potrzeb danej rośliny i stosowane w odpowiedniej ilości.
Rozpoczynając uprawę hydroponiczną, należy wyposażyć się także w miernik wody. To dzięki niemu można nieustannie kontrolować poziom wody w naczyniu zewnętrznym.
Niekiedy przydatna można się okazać także wiertarka, umożliwiająca wykonanie wygodnych otworów w dnie doniczki oraz lampa LED, doświetlająca uprawę.
Jak założyć ogród hydroponiczny w domu?
W warunkach domowych, rozpoczęcie uprawy hydroponicznej nie jest trudne. Po kupieniu klasycznej rośliny uprawianej w ziemi należy ją przede wszystkim ostrożnie wyjąć. Konieczne jest oczywiście dokładne oczyszczeniu korzeni z ziemi.
Następnie należy umieścić roślinę w naczyniu wewnętrznym lub doniczce z nawierconymi otworami. Część korzeni trzeba wyjąć, tak aby swobodnie mogły chłonąć wodę z naczynia zewnętrznego. Na jego dnie powinien zostać wysypany keramzyt, ale w takiej ilości, aby woda i powietrze miały łatwy dostęp do korzeni. Na tym etapie należy także umieścić w doniczce miernik wody.
Następnym krokiem jest wstawienie naczynia z rośliną do osłonki i wypełnienie jej wodą. Zazwyczaj jest to około 1/3 wysokości naczynia. Początkowy etap uprawy hydroponicznej jest adaptacyjny. W tym okresie warto spryskiwać roślinę także z zewnątrz.
Jakie zioła i rośliny można uprawiać w ten sposób?
Najczęściej uprawy hydroponiczne w domu są zakładane dla roślin ozdobnych, kwiatów i ziół. Zwykle wybierane są odmiany lubiące dużą wilgotność, którą szczególnie łatwo zapewnić stosując tę metodę. W zasadzie nie ma żadnych kluczowych ograniczeń. Równie efektywnie można uprawiać bazylię, paprocie, jak i kaktusy oraz sukulenty. Ważne jest jedynie, aby dobrze dopasować rodzaj i stężenie odżywki. To od niej zależy skutek uprawy. Dzięki uprawie sałat oraz ziół ogródek hydroponiczny będzie nie tylko ozdobą domu, ale także praktycznym elementem kuchni.
Hydroponika w domu pozwala na wyjątkowo efektywne uprawianie bazylii, tymianku, mięty oraz oregano, ale także paprocie, kaktusy i wszelkie rośliny z dokładnie oczyszczonymi korzeniami.
W jaki sposób można uprawiać warzywa hydroponicznie w warunkach domowych?
Uprawa hydroponiczna umożliwia także uprawę warzyw od etapu nasion. To wyjątkowo wygodny sposób ekologicznej uprawy roślin jadalnych. Można cieszyć się smakiem własnoręcznie uzyskanych warzyw znacznie szybciej niż w przypadku uprawy tradycyjnej, a dodatkowo ilość nawozu jest znacznie mniejsza i nie dostaje się on niepotrzebnie do gruntu. Cały proces jest także znacznie czystszy.
Wybrane nasiona należy umieścić w wilgotnym podłożu, najlepiej w pobliżu źródła światła. Po upływie zaledwie kilku dni można już małe sadzonki przenieść do niewielkich doniczek wypełnionych keramzytem. Daje on odpowiednie podparcie, dzięki któremu rośliny będą mogły osiągnąć pełną dojrzałość w kilka tygodni. Do takiej uprawy świetnie sprawdzają się wszelkie odmiany sałaty, kapusty oraz ziół.
Pielęgnacja roślin uprawianych hydroponicznie
Hydroponika w domu ma podstawową i ogromną zaletę – nie wymaga regularnego podlewania. Dzięki temu bez obaw można zostawić takie rośliny na czas wyjazdu lub urlopu, a po powrocie będą w nienaruszonej kondycji. Nie oznacza to jednak, że jest to uprawa niewymagająca żadnej pielęgnacji.
Rośliny uprawiane metodą hydroponiczną należy kontrolować. Dzięki zastosowaniu miernika wilgoci jest to bardzo łatwe i zajmuje jedynie kilka sekund. Co dwa-trzy tygodnie należy uzupełnić wodę. Odżywkę lub nawóz warto uzupełniać co około sześć tygodni. Dzięki temu poziom stężenia pozostanie optymalny. Jeśli uprawa ma przetrwać dłuższą nieobecność domowników, można wlać odpowiednio więcej wody. Należy jednak pamiętać, że przynajmniej część korzeni cały czas musi pozostać sucha – otoczona jedynie wilgotnym keramzytem. W przeciwnym razie cała roślina może zgnić.
Zalety stosowania hydroponiki w domu
Hydroponiczna uprawa roślin w domu wydaje się początkowo dość skomplikowana. Posiada jednak liczne zalety, dla których warto spróbować skorzystać z tego rozwiązania. Podstawowym plusem tej metody jest możliwość rzadszego podlewania roślin. Nie ma konieczności codziennego pamiętania i sprawdzania. Dzięki temu znacznie prostsze stają się wszelkie wyjazdy i trudne okresy.
Łatwo jest także ustawić i wdrożyć optymalny poziom nawożenia. Nie ma również konieczności dobierania specjalnych odmian podłoża.
Wyeliminowanie tradycyjnej ziemi z całego procesu uprawy skutkuje także eliminacją wszelkich szkodników i chorób. Podłoże, jak i cała uprawa są całkowicie sterylne, dlatego nie ma problemu z przechowywaniem jej we wnętrzu domu.
Hydroponika w domu umożliwia uprawianie nie tylko roślin ozdobnych i ziół, ale pozwala także na uzyskanie ekologicznych warzyw. Nie ma potrzeby posiadania ani ogrodu, ani nawet tarasu. Z łatwością można stworzyć domową uprawę warzyw dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb. Jest to szczególnie ciekawa alternatywa, szczególnie dla młodych rodziców rozszerzających dietę dzieciom.
Warto także wspomnieć, że plony uzyskane podczas uprawy hydroponicznej są znacznie bujniejsze i wolne od wszelkich pestycydów znajdujących się w glebie. Co więcej, zarówno kwitnienie, jak i owocowanie może występować poza tradycyjnym sezonem.
O czym należy pamiętać, uprawiając rośliny w ten sposób?
Praktykując uprawę hydroponiczną w domu, warto co pewien czas dokładnie myć naczynia, w których rośliny są przechowywane. Zazwyczaj wystarczy zrobić to dwa-trzy razy w roku. Należy wtedy oczyścić pojemniki z osadu. Co pewien czas konieczne jest także pełne wymienienie roztworu nawozu oraz usunięcie uschniętych lub żółtych liści.